Friday, January 28, 2011

Cikël poetik nga Skender Biqkaj


                                   


TE KUJTOJ
Tek linde dielli
Dhe kur perendon
Te kujtoj ty
Tek fryen era
Dhe kur merdhin Dimri
Te kujtoj ty
Tek çelin lulet
Dhe kur rrezon dielli
Te kujtoj ty
Tek barten gjethet
Dhe vjeshta nuserohet
Te kujtoj ty
Sa te jetoje une
ti do  te jetosh
Ne kujtimin tim

PËREMRAT VET(FAJ-T) OR
Jo vetem une dhe ti
Por edhe ti e ajo
Edhe ne edhe ju
Se bashku mE ata e ato
Te gjithe jemi fajtore
Une i sjellshem pa gabime
Ti lazdran mE deshtime
Ai fisnik mE provokime
Ajo e bukur pa keqkuptime
Ne te gjithe jemi njerez te beses
Ju s'jeni njerez te se keqes
Ata jane fajtore por s'tregojne
Ato ua fshehin fajtoreve iu ndihmojne
Une i KEQ
Ti i mire
Ai kerkon
Ajo ia ploteson me deshire
Ne te ditur
Ju TRIMA
Ata dhe ato u martuan
Por linden prap fajtore jetima
Sikur ora e tik - tak
Fajtore jemi te gjithe ngapak
Mos te zihemi per pak
Se llogaria s'na del n'hesap
Jemi mashkuj
Jeni femna
Por na therrasin
Vec peremraGOCE E SHQIPES
Perendia te bekoi
Iliria te lindi
Nena te perkundi e te rriti
Era fryu qe te kaliti
Shume Krenare
Si  ne Shkoder e Janine
Ne Stamboll e Manastir
Ku rinove dhe pleqerine
Dije more ne Tirane
Thesar solle ne Prishtine
Drite i fale popullit
E nderove Ilirine
Prej Tetove ne Evrope
Nje flamur qendise
Asnje tjeter s'ta kalon
Edhe hena te lakmon

DY SY
Dy sy te shkruar
Ne nje te kaluar
Zemrën ma terbuan
Gjakun ma helmuan
Diellin ma praruan
Henen ma larguan
Dy sy te kalter
Dy buze m'i flaken
Me ngulfati erresira
Mu ngushtua hapesira
S'me ndihmoi as embelsira
As poezia e as satira
Dy lote te tretur
Mu bene sikur hekur
Ishte dhembje e perhershme
Kur me vrau bukuria
Me iku Rinia
Me zuri nje dashuri
Per dy syte e miBUZËQESHJE E PUTHURSi hijearte e diellit
Zbret tek une si nje Flutur
Kur te piqesh kam per ta keputur
Buzeqeshjen per te ta puthur
Akt i lindur qe nuk blehet
Vetem falet e shperblehet
Po e bleve do te vyshket
Nese falet kurre nuk ndryshket
Nen i shkruar nga perendia
Dy buzeqeshje kur takohen
Si dy yje kur bashkohen
Per t'i bleré duhet keputur
Per t'i falur vetem puthur
Buzeqeshje e uruar
Ne çdo stine e preferuar
Para teje edhe vetmia vdes
Kur buza eshte ne gaz
Zemra me s'ka mraz.

                                  Ty
                                   Sot
                                  Prore
                                 Me zot
                                Ta  them
                              Ty nje emer
                            Te kam zemer
                           Te dua si femer
                          Kur ti me deshte
                        Une s'dita te te flas
                       Sa shume te adhuroj
                     Si hije dua te te vij pas
                                 Mua
                               Oh! Zot
                             Nje zemer
                           Cka m'tha sot
                       S'me ka ndodhe hiq
                    Asnje ore e as nje qast
                  Ma pushtoi te tere shpirtin
                E c'ma shpoi zemren me kast
              Ishte kilometra larg  sa teper larg
           Si ujevare ne vape mu terhjeke si varg

Avdi Xhaqku / me rastin e 40-te vjetorit te i lindjes>> Kurrë nuk vdes dëshmori <<

Avdi  Xhaqku

10 janar 1971-ë
datëlindja e dëshmorit
kush tjeter pos Juve Avdi
me titull të heroit

10 janar 2011-të
Datëlindja juaj e 40-të
Ngele përgjithmonë i gjallë 
Atdhedashuria jeni vet

Pashtriku e Hogoshti
Kosova përgjithmmonë
Avdi Xhaqku, hero
me krenari  t'kujtojnë


Ramadan Selim Latifaj - HOGOSHTI

janar 2011Friday, January 7, 2011

Muhamed Biçku / Poezi nga Ramadan Latifaj

Kete poezi e shkruaj me plot rrespekt per vellaun tone te ndjere Muhamed Biçku qe bishat serbo-qetnike na e vrane perderisa po sherbente ne ish APJ ne vitin 1991 njeherit shfrytezoj rastin te pershendes edhe familjen e baces Raif per te cilen gjithèhere kemi pasur nje rrespekt te posaçem si dhe hoxhen e fshatit Hogosht z.Xhemush Biçku i cili perhere me informon per risite qe andej ndodhin dhe me çmalle me plot fotografi nje nder te cilat eshte edhe kjo e Muhamedit.

  


Dëshmorët fotogaleria

Dëshmorët fotogaleria
>> Deshmoret e Kombit FOTOGALERIA IME <<

Galeria ime

Hogoshti eshte vendlindja e shqiponjave - Rroftè Shqipèria e Bashkuar


Rexhep Mala e Nuhi Berisha

Rexhep Mala e Nuhi Berisha
Kenge nga atdhetari , artisti e kengetari Hysni Klinaku

Metush Krasniqi - Bashkimi Kombetar

Metush Krasniqi - Bashkimi Kombetar
Kryepatriot Hero i Kombit Metush Krasniqi (Dokumentar)

Deshmoret e Dardanes ( Kamenices )

Deshmoret e Dardanes ( Kamenices )
Monografi, pjesa e parè

Kadri Zeka

Kadri Zeka
Kadri Zeka, Hero i Kombit,

Rahim Beqiri

Rahim Beqiri
Kenge per deshmorin e kombit Rahim Beqiri

Avdi Ibrahim Xhaqku

Avdi Ibrahim Xhaqku
Recital deshmorit Avdi Xhaqku

Besnik Maroca

Besnik Maroca
Besnik Maroca, deshmor i Kombit, jeta dhe vepra, emision

Musli Imeri

Musli Imeri
Bisede e imagjinuar, recital deshmorit Musli Imeri