Thursday, October 14, 2010

Foto dhe poezi për dëshmorët e kombit / nga Ramadan S. Latifaj Hogoshti.

Ramadan Selim Latifaj - Cikël poetik

"Dëshmorët e Kombit "
HOGOSHTI
  frymëzim i vargut tim

Vargun kur e shkruaj, përqëndrohem thellë
Frymëzimit tè kërkuar,  i dhuroj  vlerë
Anamoravas unë jam, i krahinës me plot lavdi
Hogoshtin vendlindje  e kam, motiv për atdhedashuri.

///

Gjuhën shqipe  për  me e dashtë,
e sa më bukur  at' me e shkruar
kombin si  n'vend t'nënës me e pas' 

Xhaxha MuminiMetush Krasniqi  na mësuan.

///

Si me e dashtë Flamurin e  Skënderbeut ,
i lirë për t’u valëvitur
Na mësoi Avdullah Kastrati - Duli,

një atdhetar i kalitur.
Për bujari e  fisnikëri, i kujtoj   dy martirët tanë
Ramadan Latifaj e Mehmet Sabedini
që u flijuan për Kosovën nanë  

///
Shpallja e Shqiperise Etnike
1912-ta bekuar qoftè nga Zoti
Truproje e Hasan Prishtines
qendronte krenar  Bislim Hogoshti

 /// 

Që t'mos shitemi në dëm të kombit
shokët në besë kurrë mos t'i presim
na mësoj Muhamed Raif Biçku
vëllau yne  besnik për liri i etur

///

Rrugën e  Zotit , krijuesit tonë të vetëm
Amanet nga të parët, me punë e me vepër
Luftën  për  Atdhe  e komb,  obligim moral
Na mësoj  Haki Sermaxhaj, myderrizi atdhetar.
Hogosht qerdhe shqipesh neper breza
keshtu na mesoj  Muharrem Fejza

///
Për mbrojtje dhe sakrificë , amanet nga t’parët kemi
Rexhep Mala rrezon dritë, pas rrugës tij  do vemi.
Vranjevcin “Kodra e Trimave” Rexha-Nuhiu e shëndrruan
Kamenicës me i thanë Dardanë , ata jetën flijuan.
///

Kush e volosi fjalën Liri, kush me gjak vall  e  shkroi
Me tri germa UÇK, mëmëdhe kush të çliroi ?
Kush na mësoi sa e shtrenjtë është toka e Shqipèrisè nanë
Isa Kastrati e Avdi Xhaqku dy dëshmorët tanë.
///

Ndaj vargu i fundit  let’ lexohet me vëmendje të thellë
Pajtimi i gjaqeve n'Hogosht s'trokiti n'asnjë derë
Ngase  kultivuam atdhedashuri nga të parët
Plumbat kundër armiqëve, kurrëjo për shqiptarët!
***
Ramadan S. Latifaj- HOGOSHTI 2010

________________________________________________________________________
 
HAKI  SERMAXHAJ


Myderriz-Prof. hero i kombit


Hogosht-14 .10.1914 / 27.01.1948 -Srem i pistë
“Unë jam i gatshëm për bashkpunim me çdo shqiptar, pa dallim feje, vendi, ideje apo edhe bindje politike, unë s’kam gajle që ju jeni komunistë... Jam i gatshem të bashkpunoi edhe me komunistë, por vetëm për bashkimin e Kosovës me Shqipni, por kurrën e kurrës për bashkimin me Serbi...”  

Haki Sermaxhaj

Prof.mydereizit

Muaj i ftohtë ishte janari
plot me  borë, dimër, acar
ikën vitet ngelën kujtimet
poezinë unë për ta marrë
---
Një copë akull n'timen zemër
po m'mërdhinë  mua n'brendi
vargu -vargut ia gjen' rimën
n’Hogosht kthehem si gjithnjë
---
Kujtoj kohërat që kanë ikur
dimra t' egër plot trishtim
kudo ndihej zëri i shqipes
që kurrë s’ndalej n’fluturim
---
Gjoksin gjak kishte Hakiu
myderrizi ynë atdhetar
mbylli sytë në burg tè  Sremit
at’ nat' të ftoftë  në janar
---
Gjashtë dekada kanë ikur
Ai s’pushon i qetë n’amshim
komandant n’beteja të Kikës
e sot varrin ne s’ta dimë!
---
Jo s' lëshoj  asnjë apel
n’qeveritë tona ngjyra-ngjyra
biznesmenë e milionerë
patriotë me përplot fytyra!
---
N’ vargun tim t’radhës
lëshoj vetëm ofshamë
Haki Sermaxhaj myderrizi
dot' mbetet gjithmonë  i gjallë
---
Janarët në Hogosht shkruhen
me shkronja t’arta gjithmonë
Hakiun1948 e 1984 Rexhepin
Legjendarët  ne s’i harrojmë
---
Dëshmorët kanë vetëm ditëlindje
atdhetarët  jo kurrë nuk vdesin
Haki Sermaxhaj prof. myderizi
frymëzim e simbol  i qëndresës

Ramadan S. Latifaj - Hogoshti, janar 2010
-----------------------------------------------------15 tetor 2011
me rastin e 25 vjetorit të ndarjes fizike  nga jeta,
simbolit të qëndresës sonë kombëtare, heroit


Metush Krasniqi
Dajkoci
  


Metush Krasniqi
(19.08.1928 – 15.10.1986)
___________________________________________________________

Me 15 tetor ‘86-të
E ndanë nga jeta trimin
Turturat e gjakpirësve pa ndalë
U shua edhe shpresa e ri-Bashkimit
Shqipëria nënë dot‘ mbes  e ndarë

Kurrë nuk vdes Metush Krasniqi
Rilindja juaj në çdo tetor
Atdhetar,  hero shqipesh ju keni vetëm ditëlindje
Sot, nesër,  gjithnjë me krenari  ju kujtojmë                                         
Ne,  po ne të gjallët mos qofshim,
Idenë  tuaj  s’e  kem'  bërë  realitet
Që Shqipëri e Kosovë të ken‘ një flamur
Ideali juaj u  shkelë nga disa t' pabesë

Deri kur kështu ma
A thua vall pse gjithë këto sprova
Jan çorrue, kuq e zi zog n’flamur  s’deshtën me pa
Kosova blu e bardh hymnin kot,  një melodi pasdore…
O bacë, kem’ qeverinë n’koalicion me  shki
Cili dëshmor i kombit do t’ua kishte lakmi!!
I vraftë  gjaku i dëshmorëve që u flijuan për liri!!!

  Ramadan S. Latifaj, 15 tetor 2011
 


29.03.1951 – 12.01.1984

Sërish erdhi marsi
Aromë lulesh plot freski
Pranverat ecin bashkë me vitet
Sot ke mbushur  gjashtëdhjetë e një 
---
Nga Hogoshti e Dardana
Qerdhe shqipesh në Histori
Gëzuar ditëlindjen Rexhep Mala
Nderi i kombit në përjetësi!
---
Nga Gjilani e Presheva
Shkupi,  Prishtina deri n’Tiranë
Gëzuar ditelindjen  Rexhep Mala
Gjithandej  Shqipërisë Nënë!
---
Heroi  ka vetëm ditëlindje
Marsi vjen sërish me ty
Rexhep Mala – Hogoshti
Motiv për atdhedashuri

Ramadan Selim Latifaj / Lb 26.03.2012Dëshmorët nuk vdesin kurrë                     ndjejë një ftohtë, po ndjejë acar
              
ngjyrat e gjakut kush mi vodhi
       
zogun e shqiponjës time vall
 me
yje kush ma ndrroi!!!
!!!
ç'janë ato 6 yje ne at flamur
ç'janë gjithë këto ngjyra akull vall
ç'janë gjith' këto gjuhë token time
me gjak e kam larë
!!!
kush po luan me identitetin tonë
që  shekuj me radhë e patëm krenari
të nënshtruar zgjohuni sa s’eshtë ba vonë!
                        Ku ngeli UÇK-ja “betimi”
 bashkimi me nanën Shqipëri!!
!!!
kush na e nxiu fëtyrën?
e s'na leni qetë as përjetësi
turp  t'ia ndrroni gjakut - flamurit ngjyrën
Me kushtetutë lindë kombi kosovar i ri !!
!!! 
 dëshmorët jo mor s'kem' vdekur 
     mos shkilni mbi gjakun tonë o të vegjël
                mos me thoni  e gënjeni “bac u kry”
                         pa u bashkuar me nanën Shqipëri

ramadan s. latifaj HOGOSHTI 17.11.2012

Isai dhe xhaxhai Muharrem Fejza 

Isa Kastrati Hogoshti


  H  E  R  O

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

 


 


Rexhep Mala e Isa Kastrati

 

Hogoshti
është qerdhe trimash

lindi e rriti përherë  heronjë

Hogoshti

është dhe mbetet

Krenaria jonë.

---

Hogoshti

është vendlindja ime

Hogoshti është legjendar

Lindi, rriti, dhuroi dëshmorë

Ata janë të gjithë të gjallë.

---

Hogoshti

vend ku frymon besa

Hogoshti vend ku peshon fjala

Hogoshti

është vendlindja e shqipeve

Këtu lindi REXHEP MALA.

---

Hogosht

Legjendë trimash

periudhave të historisë

ku lindi  Isa Kastrati

dëshmori i lirisë.

---

Isai dhe Rexha

si gjithnjë krenarë

Kosovës i bëjnë roje

ata janë të gjallë.
Rexhep Mala


Nga kjo shkollë fotografi
dolën gjenerata me radhë
trim mbi trima sot në histori
Rexhep Mala mbi-atdhetar.
---
Këtu nis'
abc-eda e trimit,
abc-eda e dëshmorit
Këtu nis' abc-eda
për Bashkim Kombëtar 
Këtu nis' abc-eda e heroit.
---
Këtu nis'
Këtu s'përfundon jo!
Rexhep Mala është kudo.
---
Ai është nën qiellin e shqipeve
Ai është përjetsisht i gjallë
Ai ka vetëm ditëlindjen
Ai është në altar.
---
  Rexhep Mala së shpejti në vendlindje
me një shtatore deri në qiell
Hogoshti aty ku u linde
të pret sikur një Diell.

dëshmor i kombit
---------------------------------------------------------------
10 janar 1971-ë
datëlindja e dëshmorit
kush tjeter pos Juve Avdi
me titull të heroit

10 janar 2011-të
datëlindja juaj e 40-të
ngele përgjithmonë i gjallë 
atdhedashuria jeni vet

Pashtriku e Hogoshti
Kosova përgjithmmonë
Avdi Xhaqkun, heroin
me krenari  kujtojnë


Ramadan Selim Latifaj - HOGOSHTINë vend të përkujtimit
(Avdi Xhaqkut nga Hogoshti)

Avdi Xhaqku Dëshmor i Kombit
---------------------------------------------------------------

Ecin ditët,
muaj e vite
një dekadë sot kaloj,
Dëshmorin Avdi Xhaqku
me krenari e mall  e kujtoj.
°°°
Nëna Zylfije
baba Ibrahimi
derdhin lotë,
Lotë krenarie
përmallimi.
---
Tetë vite
larg nënës,
Tetë vite larg babait
tetë vite në Zvicër
larg motrave e vëllait.
---
Iu ktheve bjeshkëve
maleve t'Pashtrikut
Iu ktheve Kosovës
me pushkë kundër armikut.
---
Ah ... syri nënës
 biri im,
kush më zëvendsoj
kujt i tha nënë
kujt i tha baba
ku i gjete motrat
kush t'u bë vëlla?
---
të dashur Nënë edhe Baba
ju motra e ti vëlla,
të gjithëve ju gjeta
nën qiell të Kosovës
afër prap më keni
n'Hogosht ju bëjë roje.
---
Nëna jote e babai
motrat e Rexhepi-vëllai
krenarë , ballëlartë të gjithë
për ty Avdi që t'kem' rritë.
  në kujtim të 13 vjetorit  nga rënia heroike e dëshmorit të kombit (01.06.2012)


Avdiu është legjendar
prore dritë rrezaton,
Ai kurrë nuk vdes
Hogoshti e kujton

Avdiu ka një datë
e tjera jo s'egzistojnë
është vetëm ditëlindja
Atdheu ia feston

Avdiu ka vetëm një emër
Ai është vet  kryefjalë
Liri, Diell që rrezon dritë
  Dëshmori mbetet përherë i gjallë

Avdiu është me ne gjithkah
Ai një titull ka marrë
legjendar pët t'mbetur
shekujve me radhë
Ramadan S. Latifaj
01.06.2012
Adem Jashari

Hogoshti 2010 

_______________________________________________
 

Rrahim Beqiri - ROKI

Pushkët ngjeshur
armikun qëllojeni,
qëllojeni vetëm në ballë
për atdhe të vdesim
e Bashkim Kombtar.

Pushkën drejt armikut
qëllojeni vetëm në ballë
ne jemi t'pavdekshëm
për Flamurin shqiptar.

Armiqët tanë
s'njohin dialog,
serbë e  maqedon...
sllavë...i njejti bërllog.

Unë shkoj drejt altarit
me t' vetmin ideal
s'derdhë dot lot i juaji "Roki"
dëshmorët mbesin gjithmonë të gjallé.


Kushtrimi

Bashkohuni vëllezër e motra shqiptarë
të gjithë para Flamurit japim betimin
në rrugë t' Bashkimit Kombetar
Komandant Roki lëshon kushtrimin.


Të gjithë t' bashkuar , në Iliridë t'shkojmë
sllavo-maqedonëve kufirin t'ua tregojmë,
me Flamur përpara,armët drejt armikut
t'ia bashkojmë rrënjës degën edhe lisin.

Amanet nga dëshmorët e kemi
përherë t' bashkuar ne të jemi
amanet i dëshmorit, trimit  të madh
Rrahim Beqiri, legjenda jonë e rrallë.

Ramadan S. Latifaj  Hogoshti
Dardanë 2005

Isa Kastrati e Avdi Xhaqku

Dëshmorët nuk vdesin kurrë


Dy Hogoshtas që i lidhë fati 
Isë Kastrati e Avdi Xhaqku,
Fjalën LIRI edhe SHTET
e vulosën me gjakun e vet
---
kudo që shoh shqipe-shqiponjë në Flamur
bindem se dëshmorët nuk vdesin kurrë
hogoshtas une ndihem më shumë se krenar
dot' shkruaj për ju kurrë pa  ndalë.
---
Dëshmorët kurrë nuk vdesin, ata kaluan vetëm n' përjetësi
  të gjallë prore mbesin, duke na vështruar në qetësi
Dëshmorët  nuk ju shqetësojnë, pushtetarë ju të qetë flini
ata në heshtje pyesin, pse vall mbi gjakun tonë ju shkilni!?
---
Titulli i shkruar fjalë të mos mbesin,
analizojeni në thelb ju vëllezër të gjithë
"Dëshmorët kurrë nuk vdesin",
është realitet apo vetëm varg i poezisë!?
---
Të stolisesh me titullin dëshmor-hero, 
është krenari e papërshkruar
përvjetorët shkojnë e vijnë,
luftëtarët e lirisë njejtë duhet përkujtuar.

!!!
Vallen e Lirisë e nisëm me besa-besë
Për Bashkim Kombëtar, liri edhe shtet
E deshtëm Flamurin ndaj me at' luftuam
Ne jemi SHQIPTARË, parlamentarët na tradhëtuan!!!
---
Amanetin e dëshmorëve pse vall anashkaluat
Vulën e Skenderbeut shumë shpejt e  harruat!
Ç'janë kto 6 yje, Ç'janë këto ngjyra akull o juve të gjallë
Ju pyesim nga altari  juve o qeveritarë!?
 
---
 
Rreth flamurit të përbashkuar, me një dëshirë dhe një qëllim,
Të gjithë Atij duke iu betuar, të lidhim besën për shpëtim...
A thua vall paskit shkelur edhe në besë ju o të gjallë
këmbyet me një melodi koti edhe hymnin tonë shqiptar!

---
---..
Se Zoti vet e tha me gojë, që kombe shuhen përmbi dhe,
Po Shqipëria do të rrojë, për të, për të luftojmë ne.
 Ky ishte motivi, stimulim që na fali energji dhe moral
Paskan ngelur vetëm vargje për ju o "KOSOVARË"!

---
Dhe....
pèr 4 vite qè kaluan
gjoja nè pavarèsi
tash aspak s'u turpèruat
me (*)fusnotë jeni përly!!!
---
...bisedoni në Bruksel me ata qetnikë serbosllavë
që vranë nënat,bijat,bijtë,vëllezërit tuaj o tradhetarë
masakruan,burgosën e prenë ajkën e kombit tonë
Gjaku i dëshmorëve do ta vret dikend heret apo vonë.

Ramadan S. Latifaj  - Hogoshti


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
AVDI  XHAQKU
  Dëshmor i Kombit

shkruar nga Ramadan S. Latifaj
 
-----
Kosova  djemë trima prore kishte
Dardana dha dëshmorë padyshim
Avdi Xhaqku aq trim i madh ishe
 shkruaj për Ty Hogoshtasi im.
°°°°°°°°
Më kujtohen ditët e rinisë o trim
 ishit aq i urtë,i qetë e bujar
të edukoi babai-baca Ibrahim
si ta duash kombin shqiptar.
°°°°°°  
Rrugëtove  shumë gjat
europës tatëpjetë,
n'Kosovë erdhe me vrap
për të flijuar jetë.  
°°°°°
Luftove në Kroaci në rreshta të parë
aty mesove luftën e shkaut t'pistë
nxorre hak për vllezërit shqiptarë
që hordhitë qetnike na i kishin mbytë.  
°°°°°
Avdi Xhaqku në Zvicër dha betim
o sot o kurrë në atdheun tim 
pas tetë vitesh s'erdhe në Hogosht
por hyre drejt në front, zjarr e barot.  
°°°°°
Iu bashkove UÇK-së që kishe ëndërruar
a ka më nderë se për Liri me u flijuar
Avdi Xhaqku në majë t'Pashtrikut
tmerr e vdekje i solli armikut.  
°°°°°
Atdhetarët vetëm për Atdhe vdesin
Ata përjetësisht të gjallë mbesin
T'shkrova vargje me ngjyrë gjaku
Lavdi të qoftë dëshmor AVDI XHAQKU
 

Adem Demaçi & Adem Shehu / Hogosht 2000 vrarë nga ushtria jugo - serbo-sllavo - qetniko - fashiste


Vite e dekada kaluan
Kujtimet kurrë s’shterrojnë
Dhimbja,malli,ëndërrat shoqëruar
Afër vendlindjes n'Hogosht më ofrojnë

Rreshta pa mbarim
Periudhë e paharruar
T’shkruaj bashkëvendasi im
Muhamed  Biçku  o yll i  pashuar

U shëndërrove në fanar
Për t’na rrezuar dritë
Tashmë je n’altar
Krenar e besnik

Ti ke vetëm ditëlindje
Ti zgjodhe rrugën e përjetësisë
Ti mbetesh ngrohtësi e tokës ku linde
Ti je kopshti me aromë, plot atdhedashuri
--------------------------------------
Me shumë mall dhe rrespekt
Ramadan Selim Latifaj
Ludwigsburg 20.12.2010
====================================================================================
Poezi dëshmorëve të Koshares
nga Rogana


 

-------------------------------------------
Me rrespekt këto vargje i shkruaj
Dëshmorët tanë për t' përkujtuar,
 
Dy dëshmorë që ranë n'Kosharë
Duke bashkuar Shqipërinë e ndarë.

JU nderuat kombin dhe Roganën
JU nderuat UÇK-në dhe Dardanën,
JU nderuat qiellin mbarë kosovar
JU nderuat mbarë kombin shqiptar.


Nesër është 10 vjetori, 29 prilli
qëkur ranë Selveri dhe Emini,
Dëshmorë të Salihut dhe Agimit
N'Koshare lulëzoni me lule t' Prillit.

JU jeni lule të para në Kosovë
Ju jeni Liria që ne sot shijojmë
Ju jeni Liria që gëzon Kosova nanë
Ju jeni heronjë përgjithmonë të gjallë.


_______________________________________________________________

dëshmor i kombit

Dardanë-10 tetor 1975 – 21 prill 1999-Marec
-------------------------------------------------------------------------
Kur të mendoni se kam rënë e jam flijuar
Nga varri do të ngritem pa u trembur, pa u friguar,
Kam mall një herë me të pa  e imja nanë
Mos derdh lotë, jam gjallë nuk jam vrarë.
---
Të kujtohet nanë sa  isha fëmijë
 më thoje "nuk jetohet dot pa liri",
 për liri me ambleme te UÇK-s  po luftoj
s' kalon një qast që unë ty s'të kujtoj.
---
Ti e di nanë, se s'ka le shkina shka
mua që del aq leht e kot me m’ vra,
të premtoj edhe njëherë oj loqka nanë
se kurrë s'do t'i bie ndermend
shkaut të sundon më n’Kosovë e Dardanë.

---

Të shkruaj për dëshmorë, jam më tepër se krenar
Të këndoj për deshmorët ç’ndjenjë e veçantë vall,
Por tani kur librat me histori i shfletoj unë,
Për dëshmorët e lirisë s'pushoj së vepruari kurrë.
 ---

Besnikun si shumë djemë të shqiptarisë
Krismat e gjejnë në tokë të Gjermanisë
Me vrap u kthye në Kosovën e tij
Që Shqiponjet t’flutorojnë të lira në ajri.
---
 Ndër beteja si luan, Besniku me këngë  të shtëna zjarrë
Luftonte armikun breg në breg e iu hapte varrë,
Me një dëshirë për të III-tën herë në shtëpi ka shkuar
Deshirë e prindërve, ta shohin  të uniformuar.
---
Rrefejnë babai, nëna dhe e motra
që at ditë ishte gëzuar qielli edhe toka,
Plot tri netë n' shtëpi kënga , hareja s’kan pushuar
Ishte i fundit takimi , krenarë sot për ta kujtuar.

---
Më kujtohen fjalët thot nëna Shukrije me plot krenari
Besnikun tim e rrita që Kosova sot të ket' liri,
E babai thot s’është ba kurrë shumë  për atdhe e vatan
Amanet  të parët Rama , Zeqiri, Xhafer Maroca e lan.

---
Në betejen e fundit me 21 prill '99 pikërisht në mesnatë
Besnik Maroca qante rrethimin e acarit  të thatë
Th'rret shokët, Musli, Ibrahim, Bahtir me zërin deri në ajri
ATA  kishin rënë dëshmorë që Kosova t' ketë liri.
zmadhon sytë Besnik Maroca , shtrengoj bombat n'duar
automatikun perpara në betejë është drejtuar
Bashkë me krismat këngen kurrë s'e ndali
“ Oj Shqipri mos thuj marova” sa mirë i shkonte  zani.
---
Ju bisha barbare o derra o shki
Jeni dehur me raki rrushi, s’ka luftë me gra e fëmijë
Shkoni n' shumadi dhe tregoni ç’ju ka ndodhë me ne
Kurr'më s’durojmë hordhi endacake mbi këtë dhe.
---
Ju ende jetoni me mitet tuaja të ndyta që  keni
La për tokë shumë armiqë, u tregoj se  shqipëtarë jemi
Vdesim për këtë tokë që Dardani i themi plot krenari
Kjo ishte fjala e fundit amaneti i tij.


================================================

nga Zajqeci i Dardanës
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Më është mbushur kjo zemër plot dhimbje e mall
S’dua ta shoh t'vuajtur popullin tim shqiptar,
Ndaj e kam guximin e kurrë s’do të pushoj
Kosovë lirinë tënde shumë e dëshiroj.
---
Më percollen gjyshi e babai,
lot’ s’u pash në sy
 
ishin krenarë
dot’ luftoj për të shtrenjtën liri
 --
 hoqa orën e dorës
kujtim bashkëshortes ia dhash
 pas shtatë muajsh martesë
që ne ishim bashkë.
---
Nëpër kokë më sillen vërdallë
Vuajtjet e popullit tim shqiptar,
Që tani nga këto lartësi
Shoh se Kosova dot’ gëzoj liri.
---
Ah.. po flisja me veten e sikur po rritem  k'të ditë
A ka më gëzim se t’i dal shkaut në pritë?
T'marr hakun shekullor që na shkelën si popull
Vetë të jem' zot në Kosovën votër.
---
Ishin këto dëshira të trimit tonë te madh
Musli Imeri me krenari i kan thanë,
Sot e kujton Zajqeci e Dardana me krenari
E kujton gjithë Kosova heroizmin e tij.
---
Musli Imeri  hero, o trim i rrallë
Për çdo qast të kujtoj me mall,
Lulëkuqet e Prillit me aromen e parë
I ke  gjithkund edhe në lapidar.
---
Kosova sot është më e lirë, frymon më me gjallëri
Lagjeja „Bullaj“ kundërmon aromë lulesh plot freski,
Mareci ishte e mbetet fole shqipesh ,fushë nderi
Aty ra dëshmor Musli Imeri.Adem Demaçi & Adem Shehu / Hogosht 2000 vrarë nga ushtria jugo - serbo-sllavo - qetniko - fashiste


Vite e dekada kaluan
Kujtimet kurrë s’shterrojnë
Dhimbja,malli,ëndërrat shoqëruar
Afër vendlindjes n'Hogosht më ofrojnë

Rreshta pa mbarim
Periudhë e paharruar
T’shkruaj bashkëvendasi im
Muhamed  Biçku  o yll i  pashuar

U shëndërrove në fanar
Për t’na rrezuar dritë
Tashmë je n’altar
Krenar e besnik

Ti ke vetëm ditëlindje
Ti zgjodhe rrugën e përjetësisë
Ti mbetesh ngrohtësi e tokës ku linde
Ti je kopshti me aromë, plot atdhedashuri
--------------------------------------
Me shumë mall dhe rrespekt
Ramadan Selim Latifaj
Ludwigsburg 20.12.2010
====================================================================================
Poezi dëshmorëve të Koshares
nga Rogana


 

-------------------------------------------
Me rrespekt këto vargje i shkruaj
Dëshmorët tanë për t' përkujtuar,
 
Dy dëshmorë që ranë n'Kosharë
Duke bashkuar Shqipërinë e ndarë.

JU nderuat kombin dhe Roganën
JU nderuat UÇK-në dhe Dardanën,
JU nderuat qiellin mbarë kosovar
JU nderuat mbarë kombin shqiptar.


Nesër është 10 vjetori, 29 prilli
qëkur ranë Selveri dhe Emini,
Dëshmorë të Salihut dhe Agimit
N'Koshare lulëzoni me lule t' Prillit.

JU jeni lule të para në Kosovë
Ju jeni Liria që ne sot shijojmë
Ju jeni Liria që gëzon Kosova nanë
Ju jeni heronjë përgjithmonë të gjallë.


_______________________________________________________________

dëshmor i kombit

Dardanë-10 tetor 1975 – 21 prill 1999-Marec
-------------------------------------------------------------------------
Kur të mendoni se kam rënë e jam flijuar
Nga varri do të ngritem pa u trembur, pa u friguar,
Kam mall një herë me të pa  e imja nanë
Mos derdh lotë, jam gjallë nuk jam vrarë.
---
Të kujtohet nanë sa  isha fëmijë
 më thoje "nuk jetohet dot pa liri",
 për liri me ambleme te UÇK-s  po luftoj
s' kalon një qast që unë ty s'të kujtoj.
---
Ti e di nanë, se s'ka le shkina shka
mua që del aq leht e kot me m’ vra,
të premtoj edhe njëherë oj loqka nanë
se kurrë s'do t'i bie ndermend
shkaut të sundon më n’Kosovë e Dardanë.

---

Të shkruaj për dëshmorë, jam më tepër se krenar
Të këndoj për deshmorët ç’ndjenjë e veçantë vall,
Por tani kur librat me histori i shfletoj unë,
Për dëshmorët e lirisë s'pushoj së vepruari kurrë.
 ---

Besnikun si shumë djemë të shqiptarisë
Krismat e gjejnë në tokë të Gjermanisë
Me vrap u kthye në Kosovën e tij
Që Shqiponjet t’flutorojnë të lira në ajri.
---
 Ndër beteja si luan, Besniku me këngë  të shtëna zjarrë
Luftonte armikun breg në breg e iu hapte varrë,
Me një dëshirë për të III-tën herë në shtëpi ka shkuar
Deshirë e prindërve, ta shohin  të uniformuar.
---
Rrefejnë babai, nëna dhe e motra
që at ditë ishte gëzuar qielli edhe toka,
Plot tri netë n' shtëpi kënga , hareja s’kan pushuar
Ishte i fundit takimi , krenarë sot për ta kujtuar.

---
Më kujtohen fjalët thot nëna Shukrije me plot krenari
Besnikun tim e rrita që Kosova sot të ket' liri,
E babai thot s’është ba kurrë shumë  për atdhe e vatan
Amanet  të parët Rama , Zeqiri, Xhafer Maroca e lan.

---
Në betejen e fundit me 21 prill '99 pikërisht në mesnatë
Besnik Maroca qante rrethimin e acarit  të thatë
Th'rret shokët, Musli, Ibrahim, Bahtir me zërin deri në ajri
ATA  kishin rënë dëshmorë që Kosova t' ketë liri.
zmadhon sytë Besnik Maroca , shtrengoj bombat n'duar
automatikun perpara në betejë është drejtuar
Bashkë me krismat këngen kurrë s'e ndali
“ Oj Shqipri mos thuj marova” sa mirë i shkonte  zani.
---
Ju bisha barbare o derra o shki
Jeni dehur me raki rrushi, s’ka luftë me gra e fëmijë
Shkoni n' shumadi dhe tregoni ç’ju ka ndodhë me ne
Kurr'më s’durojmë hordhi endacake mbi këtë dhe.
---
Ju ende jetoni me mitet tuaja të ndyta që  keni
La për tokë shumë armiqë, u tregoj se  shqipëtarë jemi
Vdesim për këtë tokë që Dardani i themi plot krenari
Kjo ishte fjala e fundit amaneti i tij.


================================================

nga Zajqeci i Dardanës
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Më është mbushur kjo zemër plot dhimbje e mall
S’dua ta shoh t'vuajtur popullin tim shqiptar,
Ndaj e kam guximin e kurrë s’do të pushoj
Kosovë lirinë tënde shumë e dëshiroj.
---
Më percollen gjyshi e babai,
lot’ s’u pash në sy
ishin krenarë
dot’ luftoj për të shtrenjtën liri,
hoqa orën e dorës
kujtim bashkëshortes ia dhash
pas shtatë muajsh martesë
që ne ishim bashkë.
---
Nëpër kokë më sillen vërdallë
Vuajtjet e popullit tim shqiptar,
Që tani nga këto lartësi
Shoh se Kosova dot’ gëzoj liri.
---
Ah.. po flisja me veten e sikur po rritem  k'të ditë
A ka më gëzim se t’i dal shkaut në pritë?
T'marr hakun shekullor që na shkelën si popull
Vetë të jem' zot në Kosovën votër.
---
Ishin këto dëshira të trimit tonë te madh
Musli Imeri me krenari i kan thanë,
Sot e kujton Zajqeci e Dardana me krenari
E kujton gjithë Kosova heroizmin e tij.
---
Musli Imeri  hero, o trim i rrallë
Për çdo qast të kujtoj me mall,
Lulëkuqet e Prillit me aromen e parë
I ke  gjithkund edhe në lapidar.
---
Kosova sot është më e lirë, frymon më me gjallëri
Lagjeja „Bullaj“ kundërmon aromë lulesh plot freski,
Mareci ishte e mbetet fole shqipesh ,fushë nderi
Aty ra dëshmor Musli Imeri.NGA PETRITI I DARDANËS 
---

NUK DUA TË RRI NË MËRGIM
MË PRET PUSHKA N'VENDIN TIM,
DO KTHEHEM T’UA SJELL LIRINË
 T’A NGOPIM ME BAROT SERBINË.
---
TRIMAT E UÇK-së NË BJESHKË T’PASHTRIKUT
LUFTOJNË SHKAUN – FARËN  E QETNIKUT,
NGREHIN ZANIN SHKREPIN PUSHKË MBI BARBARËT
QË NA I VRANË NËNAT, FËMIJËT E BABALLARËT.
---
XHALAL SOPI I PËRBETUAR SI ÇELIK
ME SYRIN E TIJ SNAJPERIST I RRALLË,
PAMSHIRSHËM QËLLON NË  ARMIQ
ME 1 QERSHOR ’99 NGRITET NË ALTARË.
---
AMANETI I XHELAL SOPIT DËSHMOR
T’I DALIM ZOT NËNËS KOSOVË
JETONI N'LIRI JU SHQIPTARË
ME NJË FLAMUR
NË NJË SHTET
RRNOFTË
BASHKIM KOMBETAR


 ramadan s latifaj

Dardanë -Nëntor 2004 

  -------------------------------------------------------------------------------------

me rastin e datelindjes se 61 te heroit 
Rexhep Mala / 29.03.2012
hogoshti.blogspot


hogoshti.blogspot
 
Lavdi heroit të kombit Rexhep Mala dhe të gjithë heronjëve, dëshmorëve e martirëve të kombit SHQIPTAR që jeten e tyre e ndërruan për komb, shtet e flamur kombëtar dhe vetem kombetar me shqiponjën dykrenare respektivisht me vulen e Skënderbeut në ballë.
 Urime ditelindja e 61-të  hero i kombit gjithëshqiptar Rexhep Mehmet Mala nga Hogoshti legjendar. Me këtë rast pershendes edhe rrethin e gjerë të familjes Mala nga vendlindja e heroit  e deri larg në mërgatë, kudo qe ata jetojnë e punojnë përshendetjet më të sinqerta nga ana ime.
  
 Me rrespekt, Ramadan S. Latifaj  Hogoshti


Ramadan S. Latifaj
"Kodra e trimave" Rexha e Nuhiu

Pse shkilet gjaku dhe amaneti i heronjeve!!!???

Doja t’i  tregoja heroit për amanetin e tij,
të shokëve …. e Nuhiut që i qëndronte pranë
…. por s’pata guximin…më shikuan drejt në sy, 
pika loti pranë  tyre më ranë e qielli më ra në kokë përmbi!
Çka t’u them trimave... u zhyta n'mendime!...
…se Kosova edhe në këtë ditëlindje të Rexhës është jetime!?
Apo t'u them se “ata që i vranë”, sot na qeverisin me disa "shqiptarë"!?
...që Kosova edhe sot  s’ka Zot, as nënë, pa hymn e flamur t'sajë ,
pa shtet, e fusnota tashmë hije po i bënë!?
Se kemi politikajë milionerë qentë me ngrënë! 
Se Kosova po shitet pëllëmbë për pëllëmbë!
ah!…ah!...heshtja mori dhenë, ata  mirë e kuptuan
nga hija e  flamurit aty afër akull blu  me  6 yje mbuluar…

Rexhep Mala kurrë frikën në jetën e tij s'e njohu,
si edhe shtetin e pistë çetniko-sllavobarbar,
Toka u dridhë nga zëri i shqipes
e lart në qiell kumboi
 “kush po luan në këtë tokë t’bekuar,
kush po bënë këtu sot pazar!?
Mjaft të huajve ju besuat! 
Zgjohuni nga gjumi
për Vetevendosje
 o shqiptarë!
Mos ndërroni komb,
gjuhë amtare e as flamur
se ju mallkon historia që me gjak është shkruar
Europes mos’ia keni besën që na ndau e s’u bashkuam kurrë!"
 
13 vjet pas rënies heroike të dëshmorëve

Isa Kastrati
Sokol Sopi
Afrim Vitia
___________________________
Muaji i prillit erdhi bashkë me krenarinë
Me  kujtime prore të njoma
T’Isait me shokët e tij
Çlirimtarë

Mareci legjendar n‘ prill ‘99 buzëqeshi
Nga largësia e vet gjallëroi  liria
Ranë heroikisht  dëshmorët
Isa Kastrati, Sokol Sopi
E  Afrim Vitia


Muaji i prillit po ikë
Pas vete do lë  gjurmë plot
Aromën e luleve t’para n’Pranverë
Ujitur me gjak dëshmorësh

Vitet tashmë ikën
Sot janë bërë trembëdhjetë
Lulëkuqet e prillit ngjyrë gjaku reflektojnë
Dëshmorët kurrë nuk vdesin, lavdi ju qoftë përjetë

Ramadan S. Latifaj  Lb/21.04.2012

NGA PETRITI I DARDANËS 
---

NUK DUA TË RRI NË MËRGIM
MË PRET NJE PUSHKE N'VENDIN TIM,
DOT' KTHEHEM T’UA SJELL LIRINË
 T’A NGOPIM ME BAROT SERBINË.
---
TRIMAT E UÇK-së NË BJESHKË T’PASHTRIKUT
LUFTOJNË SHKAUN – FARËN  E QETNIKUT,
NGREHIN ZANIN SHKREPIN PUSHKË MBI BARBARËT
QË NA I VRANË NËNAT, FËMIJËT E BABALLARËT.
---
XHELAL SOPI I PËRBETUAR E SY ÇELIK
ME SYRIN E TIJ SNAJPERIST I RRALLË,
PAMSHIRSHËM QËLLON NË  ARMIQË
ME 1 QERSHOR ’99 NGRITET NË ALTAR.
---
AMANETI I XHELAL SOPIT DËSHMOR
T’I DALIM ZOT NËNËS KOSOVË
JETONI N'LIRI JU SHQIPTARË
ME NJË FLAMUR
NË NJË SHTET
RRNOFTË
BASHKIM KOMBETAR


 ramadan s latifaj

Dardanë -Nëntor 2004 

  -------------------------------------------------------------------------------------

me rastin e datelindjes se 61 te heroit 
Rexhep Mala / 29.03.2012
hogoshti.blogspot


hogoshti.blogspot
 
Lavdi heroit të kombit Rexhep Mala dhe të gjithë heronjëve, dëshmorëve e martirëve të kombit SHQIPTAR që jeten e tyre e ndërruan për komb, shtet e flamur kombëtar dhe vetem kombetar me shqiponjën dykrenare respektivisht me vulen e Skënderbeut në ballë.
 Urime ditelindja e 61-të  hero i kombit gjithëshqiptar Rexhep Mehmet Mala nga Hogoshti legjendar. Me këtë rast pershendes edhe rrethin e gjerë të familjes Mala nga vendlindja e heroit  e deri larg në mërgatë, kudo qe ata jetojnë e punojnë përshendetjet më të sinqerta nga ana ime.
  
 Me rrespekt, Ramadan S. Latifaj  Hogoshti


Ramadan S. Latifaj
"Kodra e trimave" Rexha e Nuhiu

Pse shkilet gjaku dhe amaneti i heronjeve!!!???

Doja t’i  tregoja heroit për amanetin e tij,
të shokëve …. e Nuhiut që i qëndronte pranë
…. por s’pata guximin…më shikuan drejt në sy, 
pika loti pranë  tyre më ranë e qielli më ra në kokë përmbi!
Çka t’u them trimave... u zhyta n'mendime!...
…se Kosova edhe në këtë ditëlindje të Rexhës është jetime!?
Apo t'u them se “ata që i vranë”, sot na qeverisin me disa "shqiptarë"!?
...që Kosova edhe sot  s’ka Zot, as nënë, pa hymn e flamur t'sajë ,
pa shtet, e fusnota tashmë hije po i bënë!?
Se kemi politikajë milionerë qentë me ngrënë! 
Se Kosova po shitet pëllëmbë për pëllëmbë!
ah!…ah!...heshtja mori dhenë, ata  mirë e kuptuan
nga hija e  flamurit aty afër akull blu  me  6 yje mbuluar…

Rexhep Mala kurrë frikën në jetën e tij s'e njohu,
si edhe shtetin e pistë çetniko-sllavobarbar,
Toka u dridhë nga zëri i shqipes
e lart në qiell kumboi
 “kush po luan në këtë tokë t’bekuar,
kush po bënë këtu sot pazar!?
Mjaft të huajve ju besuat! 
Zgjohuni nga gjumi
për Vetevendosje
 o shqiptarë!
Mos ndërroni komb,
gjuhë amtare e as flamur
se ju mallkon historia që me gjak është shkruar
Europes mos’ia keni besën që na ndau e s’u bashkuam kurrë!"
 
13 vjet pas rënies heroike të dëshmorëve

Isa Kastrati
Sokol Sopi
Afrim Vitia
___________________________
Muaji i prillit erdhi bashk me krenarinë
Me  kujtime prore të njoma
T’Isait me shokët e tij
Çlirimtarë

Mareci legjendar n‘ prill ‘99 buzëqeshi
Nga largësia e vet gjallëroi  liria
Ranë heroikisht  dëshmorët
Isa Kastrati, Sokol Sopi
E  Afrim Vitia


Muaji i prillit po ikë
Pas vete do lë  gjurmë plot
Aromën e luleve t’para n’Pranverë
Ujitur me gjak dëshmorësh

Vitet tashmë ikën
Sot janë bërë trembëdhjetë
Lulëkuqet e prillit ngjyrë gjaku reflektojnë
Dëshmorët kurrë nuk vdesin, lavdi ju qoftë përjetë

Ramadan S. Latifaj  Lb/21.04.2012


me rrespekt
Ramadan Selim Latifaj

Hogoshti 

Dëshmorët fotogaleria

Dëshmorët fotogaleria
>> Deshmoret e Kombit FOTOGALERIA IME <<

Galeria ime

Hogoshti eshte vendlindja e shqiponjave - Rroftè Shqipèria e Bashkuar


Rexhep Mala e Nuhi Berisha

Rexhep Mala e Nuhi Berisha
Kenge nga atdhetari , artisti e kengetari Hysni Klinaku

Metush Krasniqi - Bashkimi Kombetar

Metush Krasniqi - Bashkimi Kombetar
Kryepatriot Hero i Kombit Metush Krasniqi (Dokumentar)

Deshmoret e Dardanes ( Kamenices )

Deshmoret e Dardanes ( Kamenices )
Monografi, pjesa e parè

Kadri Zeka

Kadri Zeka
Kadri Zeka, Hero i Kombit,

Rahim Beqiri

Rahim Beqiri
Kenge per deshmorin e kombit Rahim Beqiri

Avdi Ibrahim Xhaqku

Avdi Ibrahim Xhaqku
Recital deshmorit Avdi Xhaqku

Besnik Maroca

Besnik Maroca
Besnik Maroca, deshmor i Kombit, jeta dhe vepra, emision

Musli Imeri

Musli Imeri
Bisede e imagjinuar, recital deshmorit Musli Imeri