Thursday, October 26, 2017

Cikel poetik enkas per heronj te Shqiperisè Natyrore, autor Ramadan Latifaj (Dan Hogoshti )


.

Përmbledhje me poezi për 

"Dëshmorët e Kombit "


H O G O S H T I
  frymëzim i vargut tim

Vargun kur e shkruaj, përqëndrohem thellë
Frymëzimit tè kërkuar,  i dhuroj  vlerë
Anamoravas unë jam, i krahinës me plot lavdi
Hogoshtin vendlindje  e kam, motiv për atdhedashuri.

///

Gjuhën shqipe  për  me e dashtë,
e sa më bukur  at' me e shkruar
kombin si  n'vend t'nënës me e pas' 

Xhaxha Mumini e  Metush Krasniqi  na mësuan.

Që t'mos mësohet në shkollën tonë
planprogram mësimor serboçetnik
e vulosi  drejtor Jakup Latifaj
 me vulëKosova Republikë
///

Si me e dashtë Flamurin e  Skënderbeut ,

i lirë për t’u valëvitur
Na mësoi Avdullah Kastrati - Duli,

një atdhetar i kalitur.
Për bujari e  fisnikërii kujtoj   dy martirët tanë
Ramadan Latifaj e Mehmet Sabedini
që u flijuan për Kosovën nanë  

///
Shpallja e Shqiperise Etnike
1912-ta bekuar qoftè nga Zoti
Truproje e Hasan Prishtines
qendronte krenar  Bislim Hogoshti

 /// 

Që t'mos shitemi në dëm të kombit
shokët në besë kurrë mos t'i presim
na mësoj Muhamed Raif Biçku
vëllau yne  besnik për liri i etur

///

Rrugën e  Zotit , krijuesit tonë të vetëm
Amanet nga të parët, me punë e me vepër
Luftën  për  Atdhe  e komb,  obligim moral
Na mësoj  Haki Sermaxhaj, myderrizi atdhetar.
Hogosht qerdhe shqipesh neper breza
keshtu na mesoj  Muharrem Fejza

///
Për mbrojtje e sakrificë , frymëzimin kemi
Rexhep Mala rrezon dritë, pas rrugës tij  do vemi.
Vranjevcin -“Kodra e Trimave” sot
Rexha e Nuhiu e shëndrruan
Per Kosoven Republikè , ata jetën flijuan.
///

Kush e volosi fjalën Liri, kush me gjak vall  e  shkroi
Me tri germa UÇK, mëmëdhe kush të çliroi ?
Kush na mësoi sa e shtrenjtë është toka e Shqipèrisè nanë
Isa Kastrati e Avdi Xhaqku 
dy dëshmorët tanë.
///

Ndaj vargun e fundit  lexojeni me vëmendje t' thellë
Pajtimi i gjaqeve n'Hogosht s'trokiti n'asnjë derë
Ngase  kultivuam atdhedashuri nga të parët
Plumbat kundër armiqëve, kurrëjo për shqiptarët!
***
Ramadan S. Latifaj- HOGOSHTI 2010/2017
_______________________________

HAKI  SERMAXHAJHogosht-14 .10.1914 / 27.01.1948 -Srem i pistë

“Unë jam i gatshëm për bashkpunim me çdo shqiptar, pa dallim feje, vendi, ideje apo edhe bindje politike, unë s’kam gajle që ju jeni komunistë... Jam i gatshem të bashkpunoi edhe me komunistë, por vetëm për bashkimin e Kosovës me Shqipni, por kurrën e kurrës për bashkimin me Serbi...”  


Haki Sermaxhaj

Prof.myderizit 
 Hero Haki  Sermaxhaj

Muaj i ftohtë ishte janari
plot me  borë, dimër, acar
ikën vitet ngelën kujtimet
poezinë unë për ta marrë
---
Një copë akull n'timen zemër
po m'mërdhinë  mua n'brendi
vargu -vargut ia gjen' rimën
n’Hogosht kthehem si gjithnjë
---
Kujtoj kohërat që kanë ikur
dimra t' egër plot trishtim
kudo ndihej zëri i shqipes
që kurrë s’ndalej n’fluturim
---
Gjoksin gjak kishte Hakiu
myderrizi ynë atdhetar
mbylli sytë në burg tè  Sremit
at’ nat' të ftoftë  në janar
---
Gjashtë dekada kanë ikur
Ai s’pushon i qetë n’amshim
komandant n’beteja të Kikës
e sot varrin ne s’ta dimë!
---
Jo s' lëshoj  asnjë apel
n’qeveritë tona ngjyra-ngjyra
biznesmenë e milionerë
patriotë me përplot fytyra!
---
N’ vargun tim t’radhës
lëshoj vetëm ofshamë
Haki Sermaxhaj myderrizi
dot' mbetet gjithmonë  i gjallë
---
Janarët në Hogosht shkruhen
me shkronja t’arta gjithmonë
Hakiun1948 e 1984 Rexhepin
Legjendarët  ne s’i harrojmë
---
Dëshmorët kanë vetëm ditëlindje
atdhetarët  jo kurrë nuk vdesin
Haki Sermaxhaj prof. myderizi
frymëzim e simbol  i qëndresës

Ramadan S. Latifaj - Hogoshti, janar 2010
-----------------------------------------------------15 tetor 2011
me rastin e 25 vjetorit të ndarjes fizike  nga jeta,
simbolit të qëndresës sonë kombëtare, heroit


Metush Krasniqi
Dajkoci
  


Metush Krasniqi
(19.08.1928 – 15.10.1986)

Me 15 tetor ‘86-të
E ndanë nga jeta trimin
Turturat e gjakpirësve pa ndalë
U shua edhe shpresa e ri-Bashkimit
Shqipëria nënë dot‘ mbes  e ndarë

Kurrë nuk vdes Metush Krasniqi
Rilindja juaj në çdo tetor
Atdhetar,  hero shqipesh ju keni vetëm ditëlindje
Sot,nesër, gjithnjë me krenari ju kujtojmë                                         
Ne,  po ne të gjallët mos qofshim,
Idenë  tuaj  s’e  kem'  bërë  realitet
Që Shqipëri e Kosovë të ken‘ një flamur
Ideali juaj u  shkelë nga disa t' pabesë

Deri kur kështu ma
thua vall pse gjithë këto sprova
Jan çorrue, kuq e zi zog n’flamur  s’deshtën me pa
Kosova blu e bardh hymnin kot,  një melodi pasdore…
O bacë, kem’ qeverinë n’koalicion me  shki
Cili dëshmor i kombit do t’ua kishte lakmi!!
I vraftë  gjaku i dëshmorëve që u flijuan për liri!!!

  Ramadan S. Latifaj, 15 tetor 2011
PS, pas publikimit te ketyre dy poezive, me kontaktoj miku im Kadri Mani, me luti qe t'i huazonte poezite e larteshenuara per akademine qe dot' mbahej per Heroin Metush Krasniqi , po ate ditè pas akademise me shkroi se deshira e tij s'ishte plotesuar nga organizatori shkaku i kohezgjatjes nga disa ... por qe poezite e printuara ne ngjyra nga  vet Zoti Mani,  ua ka dhuruar Lules dhe Teutes!
 Poezi heroit kombetar Rexhep Mala me rastin e 61 vjetorit te lindjes
 (Hogosht 29.03.1951 – 12.01.1984 Prishtinè)

Sërish erdhi marsi
Aromë lulesh plot freski
Pranverat ecin bashkë me vitet
Sot keni mbushur  gjashtëdhjetë e një 
---
Nga Hogoshti e Dardana
Qerdhe shqipesh në Histori
Gëzuar ditëlindjen Rexhep Mala
Nderi i kombit në përjetësi!
---
Nga Gjilani e Presheva
Shkupi,  Prishtina deri n’Tiranë
Gëzuar ditelindjen  Rexhep Mala
Gjithandej  Shqipërisë Nanë!
---
Heroi  ka vetëm ditëlindje
Marsi vjen sërish me ty
Rexhep Mala – Hogoshti
Motiv për atdhedashuri

Ramadan Selim Latifaj / Lb 26.03.2012

Poezi heroit Rexhep Mala
me rastin e ditelindje se 62-tè
Fotopoezi heroit Isa Kastrati

Fotopoezi komandant Katana - Agim Ramadani

Dëshmorët nuk vdesin kurrë


                     BAC U KRY 

ndjejë një  ftohtë, po ndjejë acar
               
ngjyrat e gjakut kush mi vodhi
        
zogun e shqiponjës time vall
 me 
yje kush ma ndrroi!!!
!!!
ç'janë ato 6 yje ne at flamur
ç'janë gjithë këto ngjyra akull vall
ç'janë gjithkëto gjuhë  token time
 me gjak e kam larë
!!!
kush po luan me identitetin tonë
që  shekuj me radhë e patëm krenari
të nënshtruar zgjohuni sa s’eshtë ba vonë!
                        Ku ngeli UÇK-ja “betimi”
 bashkimi me nanën Shqipëri!!
!!!
kush na e nxiu fëtyrën?
 s'na leni  qetë as  përjetësi
turp  t'ia ndrroni gjakut - flamurit ngjyrën
Me kushtetutë  lindë kombi kosovar i ri !!
!!! 
 dëshmorët jo mor s'kem' vdekur 
     mos shkilni mbi gjakun tonë o të vegjël
                mos me thoni  e gënjeni “bac u kry”
                         pa u bashkuar me nanën Shqipëri

ramadan s. latifaj HOGOSHTI 17.11.2012
Isai dhe xhaxhai Muharrem Fejza 

Isa Kastrati Hogoshti


  H  E  R  O

 
FOTO - poezi dy deshmoreve te vendlindjes,
Lavdi e perjetshme Isa Kastrati e Avdi Xhaqku
 

 

 
 
 

 

 

 

 

 


 


Rexhep Mala e Isa Kastrati

 

Hogoshti
është qerdhe trimash

lindi e rriti përherë  heronjë

Hogoshti

është dhe mbetet

Krenaria jonë.

---

Hogoshti

është vendlindja ime

Hogoshti është legjendar

Lindi, rriti, dhuroi dëshmorë

Ata janë të gjithë të gjallë.

---

Hogoshti

vend ku frymon besa

Hogoshti vend ku peshon fjala

Hogoshti

është vendlindja e shqipeve

Këtu lindi REXHEP MALA.

---

Hogosht

Legjendë trimash

periudhave të historisë

ku lindi  Isa Kastrati

dëshmori i lirisë.

---

Isai dhe Rexha

si gjithnjë krenarë

Kosovës i bëjnë roje

ata janë të gjallë.Rexhep Mala


Nga kjo shkollë fotografi
dolën gjenerata me radhë
trim mbi trima sot në histori
Rexhep Mala mbi-atdhetar.
---
Këtu nis' 
abc-eda e trimit,
abc-eda e dëshmorit
Këtu nis' abc-eda
për Bashkim Kombëtar 
Këtu nis' abc-eda e heroit.
---
Këtu nis'
Këtu s'përfundon jo!
Rexhep Mala është kudo.
---
Ai është nën qiellin e shqipeve
Ai është përjetsisht i gjallë
Ai ka vetëm ditëlindjen
Ai është në altar.
---
  Rexhep Mala së shpejti në vendlindje
me një shtatore deri në qiell
Hogoshti aty ku u linde
të pret sikur një Diell.

Avdi Xhaqku 
dëshmor i kombit
---------------------------------------------------------------
10 janar 1971-ë
datëlindja e dëshmorit
kush tjeter pos Juve Avdi
me titull të heroit

10 janar 2011-të
datëlindja juaj e 40-të
ngele përgjithmonë i gjallë 
atdhedashuria jeni vet

Pashtriku e Hogoshti
Kosova përgjithmmonë
Avdi Xhaqkun, heroin
me krenari  kujtojnë


Ramadan Selim Latifaj - HOGOSHTI


Në vend të përkujtimit
(Avdi Xhaqkut nga Hogoshti)

Avdi Xhaqku Dëshmor i Kombit
---------------------------------------------------------------

Ecin ditët,
muaj e vite
një dekadë sot kaloj,
Dëshmorin Avdi Xhaqku
me krenari e mall  e kujtoj.
°°°
Nëna Zylfije
baba Ibrahimi
derdhin lotë,
Lotë krenarie
përmallimi.
---
Tetë vite
larg nënës,
Tetë vite larg babait
tetë vite në Zvicër
larg motrave e vëllait.
---
Iu ktheve bjeshkëve
maleve t'Pashtrikut
Iu ktheve Kosovës
me pushkë kundër armikut.
---
Ah ... syri nënës
 biri im,
kush më zëvendsoj
kujt i tha nënë
kujt i tha baba
ku i gjete motrat
kush t'u bë vëlla?
---
të dashur Nënë edhe Baba
ju motra e ti vëlla,
të gjithëve ju gjeta
nën qiell të Kosovës
afër prap më keni
n'Hogosht ju bëjë roje.
---
Nëna jote e babai
motrat e Rexhepi-vëllai
krenarë , ballëlartë të gjithë
për ty Avdi që t'kem' rritë.
  në kujtim të 13 vjetorit  nga rënia heroike e dëshmorit të kombit (01.06.2012)


Avdiu është legjendar
prore dritë rrezaton,
Ai kurrë nuk vdes
Hogoshti e kujton

Avdiu ka një datë
e tjera jo s'egzistojnë
është vetëm ditëlindja
Atdheu ia feston

Avdiu ka vetëm një emër
Ai është vet  kryefjalë
Liri, Diell që rrezon dritë
  Dëshmori mbetet përherë i gjallë

Avdiu është me ne gjithkah
Ai një titull ka marrë
legjendar pët t'mbetur
shekujve me radhë
Ramadan S. Latifaj
01.06.2012
Adem Jashari

Hogoshti 2010 

_______________________________________________
 

Rrahim Beqiri - ROKI

Pushkët ngjeshur
armikun qëllojeni,
qëllojeni vetëm në ballë
për atdhe të vdesim
e Bashkim Kombtar.

Pushkën drejt armikut
qëllojeni vetëm në ballë
ne jemi t'pavdekshëm
për Flamurin shqiptar.

Armiqët tanë
s'njohin dialog,
serbë e  maqedon...
sllavë...i njejti bërllog.

Unë shkoj drejt altarit
me t' vetmin ideal
s'derdhë dot lot i juaji "Roki"
dëshmorët mbesin gjithmonë të gjallé.


Ramadan S Latifaj

Kushtrimi

Bashkohuni vëllezër e motra shqiptarë
të gjithë para Flamurit japim betimin
në rrugë t' Bashkimit Kombetar
Komandant Roki lëshon kushtrimin.


Të gjithë t' bashkuar , në Iliridë t'shkojmë
sllavo-maqedonëve kufirin t'ua tregojmë,
me Flamur përpara,armët drejt armikut
t'ia bashkojmë rrënjës degën edhe lisin.

Amanet nga dëshmorët e kemi
përherë t' bashkuar ne të jemi
amanet i dëshmorit, trimit  të madh
Rrahim Beqiri, legjenda jonë e rrallë.

Ramadan S. Latifaj  Hogoshti
Dardanë 2005

Isa Kastrati e Avdi Xhaqku


Dy Hogoshtas që i lidhë fati 
Isë Kastrati e Avdi Xhaqku,
Fjalën LIRI edhe SHTET
e vulosën me gjakun e vet
---
kudo që shoh shqipe-shqiponjë në Flamur
bindem se dëshmorët nuk vdesin kurrë
si hogoshtas ndihem më shumë se krenar
dot' shkruaj për ju kurrë pa  u ndalë.
---
Dëshmorët kurrë nuk vdesin, 
ata kaluan vetëm n' përjetësi
  të gjallë prore mbesin, 
duke na vështruar në qetësi
---
Dëshmorët  nuk ju shqetësojnë, 
pushtetarë ju të qetë flini
ata në heshtje pyesin, 
pse vall mbi gjakun tonë ju shkilni!?
---
Titulli i shkruar fjalë të mos mbesin,
analizojeni në thelb ju vëllezër të gjithë
"Dëshmorët kurrë nuk vdesin",
është realitet apo vetëm varg i poezisë!?
---
Të stolisesh me titullin dëshmor-hero, 
është krenari e papërshkruar
përvjetorët shkojnë e vijnë,
luftëtarët e lirisë njejtë duhet përkujtuar.

Kush na e vodhi Flamurin ?


Vallen e Lirisë e nisëm me besa-besë
Për Bashkim Kombëtar, liri edhe shtet
E deshtëm Flamurin ndaj me at' luftuam
Ne jemi SHQIPTARË, parlamentarët na tradhëtuan!!!
---
Amanetin e dëshmorëve pse vall anashkaluat
Vulën e Skenderbeut shumë shpejt e  harruat!
Ç'janë kto 6 yjeÇ'janë këto ngjyra akull o juve të gjallë
Ju pyesim nga altari  juve o qeveritarë!?
 
---
 
Rreth flamurit të përbashkuar, me një dëshirë dhe një qëllim,
Të gjithë Atij duke iu betuar, të lidhim besën për shpëtim...
A thua vall paskit shkelur edhe në besë ju o të gjallë
këmbyet me një melodi koti edhe hymnin tonë shqiptar!

---
---..
Se Zoti vet e tha me gojë, që kombe shuhen përmbi dhe,
Po Shqipëria do të rrojë, për të, për të luftojmë ne.
 Ky ishte motivi, stimulim që na fali energji dhe moral
Paskan ngelur vetëm vargje për ju o "KOSOVARË"!

---
Dhe....
pèr 4 vite qè kaluan
gjoja nè pavarèsi
tash aspak s'u turpèruat
me (*)fusnotë jeni përly!!!
---
...bisedoni në Bruksel me ata qetnikë serbosllavë
që vranë nënat,bijat,bijtë,vëllezërit tuaj o tradhetarë
masakruan,burgosën e prenë ajkën e kombit tonë
Gjaku i dëshmorëve do ta vret dikend heret apo vonë.

Ramadan S. Latifaj  - Hogoshti

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
AVDI  XHAQKU
  Dëshmor i Kombit

shkruar nga Ramadan S. Latifaj
 
-----
Kosova  djemë trima prore kishte
Dardana dha dëshmorë padyshim
Avdi Xhaqku aq trim i madh ishe
 shkruaj për Ty Hogoshtasi im.
°°°°°°°°
Më kujtohen ditët e rinisë o trim
 ishit aq i urtë,i qetë e bujar
të edukoi babai-baca Ibrahim
si ta duash kombin shqiptar.
°°°°°°  
Rrugëtove  shumë gjat
europës tatëpjetë,
n'Kosovë erdhe me vrap
për të flijuar jetë.  
°°°°°
Luftove në Kroaci në rreshta të parë
aty mesove luftën e shkaut t'pistë
nxorre hak për vllezërit shqiptarë
që hordhitë qetnike na i kishin mbytë.  
°°°°°
Avdi Xhaqku në Zvicër dha betim
o sot o kurrë në atdheun tim 
pas tetë vitesh s'erdhe në Hogosht
por hyre drejt në front, zjarr e barot.  
°°°°°
Iu bashkove UÇK-së që kishe ëndërruar
a ka më nderë se për Liri me u flijuar
Avdi Xhaqku në majë t'Pashtrikut
tmerr e vdekje i solli armikut.  
°°°°°
Atdhetarët vetëm për Atdhe vdesin
Ata përjetësisht të gjallë mbesin
T'shkrova vargje me ngjyrë gjaku
Lavdi të qoftë dëshmor AVDI XHAQKU
 
-------------------------------------------------------------------------------
Fotopoezi per bashkevendasin tim Muhamet Raif Buçku


me rrespekt
Ramadan Selim Latifaj

Hogoshti 

Dëshmorët fotogaleria

Dëshmorët fotogaleria
>> Deshmoret e Kombit FOTOGALERIA IME <<

Galeria ime

Hogoshti eshte vendlindja e shqiponjave - Rroftè Shqipèria e Bashkuar


Rexhep Mala e Nuhi Berisha

Rexhep Mala e Nuhi Berisha
Kenge nga atdhetari , artisti e kengetari Hysni Klinaku

Metush Krasniqi - Bashkimi Kombetar

Metush Krasniqi - Bashkimi Kombetar
Kryepatriot Hero i Kombit Metush Krasniqi (Dokumentar)

Deshmoret e Dardanes ( Kamenices )

Deshmoret e Dardanes ( Kamenices )
Monografi, pjesa e parè

Kadri Zeka

Kadri Zeka
Kadri Zeka, Hero i Kombit,

Rahim Beqiri

Rahim Beqiri
Kenge per deshmorin e kombit Rahim Beqiri

Avdi Ibrahim Xhaqku

Avdi Ibrahim Xhaqku
Recital deshmorit Avdi Xhaqku

Besnik Maroca

Besnik Maroca
Besnik Maroca, deshmor i Kombit, jeta dhe vepra, emision

Musli Imeri

Musli Imeri
Bisede e imagjinuar, recital deshmorit Musli Imeri